Projektowanie kuchni – podstawowe zasady

W ciągu ostatnich kilku lat pomieszczenia kuchenne stały się jednymi z bardziej eksponowanych. Duża ilość osób wybiera doświadczonych projektantów aby ich kuchnia była zaprojektowana w oparciu o obowiązujące standardy oraz normy. Należy pamiętać iż kuchnia służy do „pracy” więc jej ergonomia jest bardzo ważna. Dużo pomieszczeń kuchennych jest połączonych z salonem co wiąże się z odpowiednim urządzeniem.

Ważne jest zadanie sobie kilku pytań dotyczących projektu kuchni:
– jaki metraż kuchni nas interesuje?
– czy w kuchni będzie magazynować zapasy, czy będzie spełniać rolę spiżarni?
– czy będziemy spożywać w niej posiłki czy będzie osobna jadalnia?
– czy chcemy cały sprzęt zabudować czy np. zrobić lodówkę wolnostojącą, czy chcemy mieć zabudowy w słupku itd. ?

Gdy już ustalimy te kilka podstawowych informacji możemy zabrać się za projekt kuchni. Ważne jest wydzielenie kilku stref w kuchni:

  • strefa zapasów
  • strefa przechowywania
  • strefa zmywania
  • strefa przygotowania
  • strefa gotowania oraz pieczenia

 

Poniżej opiszemy każdą ze stref w kuchni:

Strefa zapasów

Należy pamiętać iż kuchnia to nie tylko gotowanie i zmywanie, również przechowujemy w niej produkty spożywcze i nie tylko. W tej strefie przechowujemy produkty wymagające chłodzenia oraz mrożenia, jak również produkty takie jak chleb, kawa, herbata, mąka, płatki oraz inne. Do przechowywania tego typu produktów można wykorzystać szafki wysokie z półkami, szafki z szufladami wewnętrznymi, lub typowe rozwiązanie do przechowywania zapasów, czyli tzw. Maxi carga.

 

 

Strefa przechowywania

W strefie przechowywania powinny być umieszczone przedmioty codziennego użytku, są to głównie sztućce, naczynia i szklanki. Z ergonomicznego punktu widzenia zaleca się często stosowane naczynia przechowywać w szufladach szafki dolnej zamiast w szafce górnej. W strefie przechowywania znajduje się duża część całego wyposażenia kuchennego. W obliczu takiej ilości artykułów i częstego z nich korzystania, wygodny dostęp do szafek dolnych i górnych jest szczególnie istotny. Tutaj z pomocą przychodzą nam rozmaite rozwiązania typu Aventos do szafek wiszących, oraz szuflady Blum tandembox z cichym domykiem.

Strefa zmywania

W centrum tej strefy znajduje się szafka zlewozmywakowa ze zlewem i zmywarka do naczyń. W szafce zlewozmywakowej zazwyczaj znajduje się miejsce na segregację odpadów, detergenty oraz inne środki i przybory do utrzymywania czystości. W tej szafce bardzo często montuje się zintegrowane z szufladą kosze na śmieci. Przestrzeń pod zlewem pozostaje często niewykorzystana. Szuflady pod zlewozmywakiem pozwalają zyskać wartościową przestrzeń.

 

Strefa przygotownia

W tej strefie przechowywane są przybory i pomoce kuchenne, niezbędne do przygotowywania potraw takie jak:
-Sztućce robocze
-Pomoce kuchenne
-Deski do krojenia
-Ocet, olej, sosy itd.
-Przyprawy

Blat roboczy do przygotowywania potraf stanowi w kuchni bardzo ważne miejsce, i to on jest sercem kuchni, powinien być umiejscowiony między zlewozmywakiem a płytą do gotowania. Blat roboczy powinien być również dobrze oświetlony.

Stefa gotowania oraz pieczenia

Ta strefa zawiera płytę do gotowania, piekarnik, mikrofalówkę i pochłaniacz. W strefie przechowuje się niezbędne naczynia do gotowania i pieczenia takie jak garnki, patelnie, blachy itp. Naczynia do gotowania, ale także sztućce do mieszania, nabierania czy nakłuwania, które regularnie Państwo stosujecie, powinny być przechowywane blisko kuchenki. Są one wówczas łatwo dostępne w każdej chwili. Najw