Kuchnia na wymiar – otwarta czy zamknięta?

W kuchni zamkniętej, jest to zazwyczaj osobne pomieszczenie, gdzie podczas gotowania nie widzimy reszty domowników. Nie mamy z nimi kontaktu wzrokowego, jesteśmy sami w kuchni. Zaletą tego rozwiązania jest to ze reszta domowników nie czuje zapachów gotowania. Zaletą jest także to, iż nie musimy mieć kuchni idealnie posprzątanej, ponieważ i tak nie widać jej np. z salonu.

Kuchnia oddzielona ścianami od salonu jest optycznie mniejsza, często można czuć się w niej ciasno oraz przytłaczająco, zwłaszcza jeśli ktoś lubi przestrzeń.
Kuchnia otwarta na Salon, jest to bardzo często spotykane rozwiązanie w małych mieszkaniach, gdzie nie ma możliwości wygospodarowania oddzielnego pomieszczenia na kuchnie. Jest to jednak także coraz bardziej popularne rozwiązanie w domach jednorodzinnych, gdzie domownicy chcą mieć ze sobą kontakt. Podczas gotowania mamy na widoku wtedy np. nasze dzieci. Możemy porozmawiać z pozostałymi domownikami itd…jednak w kuchni otwartej musi panować dużo większy porządek, ponieważ widzimy te pomieszczenie z salonu. Kuchnie otwarta możemy zaaranżować dowolny sposób, możemy wykonać wyspę kuchenna, wolnostojące zabudowy, możemy częściowo szafkami oddzielić się od reszty mieszkania.

Większość dzisiaj wykonywanych nowoczesnych mebli kuchennych, jest otwarta na Salon, ponieważ meble kuchenne są same w sobie ozdobą naszego mieszkania.